5G şimdiye kadar olduğundan neden daha önemli?

5G şimdiye kadar olduğundan neden daha önemli?

Edge Dergimizin 4. Sayısında yer alan Soru&Cevap bölümünün devamı olarak 5G’yi ve neden önemli olduğunu tartışan bu makale, şirketlerin Kovid-19 sonrası çalışanları “geleceğin ofisine” geri getirmeye hazırlanırken 5G’nin nasıl her zamankinden daha önemli olacak şekilde şekillendiğini araştırıyor. Çalışanlar evden çalışma sürecini verimli bir şekilde yürütebilmeleri sebebi ile
ofise geri dönmek için bir neden arıyorlar. 5G, çalışanların yalnızca özlem duydukları değil, aynı zamanda ileriye dönük beklentileri olan sürükleyici deneyimi sağlayabilir. Mülk sahipleri
ve yatırımcılar ise 5G’nin kiracıları için önemli bir kolaylık sunmasını bekleyecek.
Edge Dergimizi, Verizon Başkan Yardımcısı Andy Brady ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Debika Bhattacharya ve Cushman & Wakefield’dan Teknolojiden Sorumlu Başkan Rob Franch ile 5G’nin geçtiğimiz yılda ve pandemi sürecinde nasıl performans gösterdiğini, 5G’nin geleceğinin ofisleri nasıl etkileyebileceğini ve bundan sonra neler olabileceğini de içeren bir dizi konuyu keşfetmek için bir araya geldi.

PANDEMİDE BİR YILIMIZI GERİDE BIRAKTIK, 5G NASIL BİR PERFORMANS GÖSTERİYOR?

Andy Brady, Verizon: Pek çok insan 5G’nın yayılmasının Kovid-19 nedeniyle yavaşlamasını bekliyordu ancak tam tersi oldu. Genel faaliyetlerdeki yavaşlama nedeniyle belediyelerden izin almak çok daha kolay oldu ve böylece 5G için bir gereklilik olan yeraltına fiber kurulumunu hızlandırmayı başardık. Kısıtlamalar nedeni ile insanlar dışarı pek çıkmadığı için çabalarımızı ikiye katlayarak akşamları da dahil olmak üzere 24 saat çalışıyoruz. Şu anda 60’tan fazla şehrin belirli kısımlarında 5G Ultra Geniş Bant (ekstra hız ve azaltılmış gecikme süresi sağlayan) sunuyoruz ve 5G Nationwide 2.700’den fazla şehirde mevcut. Ayrıca Ekim 2020’de olan ilk 5G iPhone’umuzun lansmanı için heyecanlıyız.

Debika Bhattacharya, Verizon: Her zamankinden daha fazla evden çalıştığımız bu süreçte 5G daha iyi bir zamanda gelemezdi. Pek çok insan 5G’nin 4G’den daha hızlı olduğunu düşünüyor, ki bu böyle ama çok daha zengin ve 4G’den çok daha fazla yeteneğe sahip. Pandemi çalışma ve iş birliği yapma şeklimizi değiştirme ihtiyacımız olduğunu gösterdi ve 5G bu dönümüşün bir parçası olma potansiyeline sahip.

5G GELECEĞİN OFİSLERİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

Rob Franch, Cushman & Wakefield: Pandemi sonrası çalışma alanlarından beklentilere bakarsanız, bu aslında masada çalışmaktan çok daha ötedir. İnsanlar bunu zaten evde yapabildikleri için beklentileri arttı. Bu nedenle, ofise döndüklerinde sadece masalarında mevcutta yürüttükleri işleri yapmak için ofislere dönmeyecekler. Deneyimleri farklı olmak zorunda. Örneğin eskiden toplantı odaları, sanal platformlar ve en son teknolojiden yararlanarak büyük müşteri toplantılarının gerçekleştiği yerlerdi ancak şimdi 5G ile çalışanlar, ofisin neredeyse her yerinden bu sanal platformlardan yararlanarak, küçük toplantı odalarından bireysel ofislere ve büyük toplantı odalarına kadar her alanda iş birliği yapabilirler. geniş bant ve verilere sınırsız erişime sahip olmak, çok daha etkileşimli müşteri toplantılarına olanak sağlayabilir ve bu da nihayetinde seyahat gereksinimi azaltırken genel müşteri deneyimini iyileştirmektedir.

Debika Bhattacharya: Çalışanların masalardan uzaklaştığını gözlemlemeye devam ediyoruz. Sadece telefonlardan değil, konferans veya toplantı odalarında, masalarında veya bilgisayarları başında olmak zorunda kalmadan tabletleriyle daha karmaşık sorunlar üzerinde çalışıyorlar. Bunu artık 5G’nin daha yüksek hızı ve geniş bant kapasitesi sayesinde yapabilirler. Telefon ve tablet uygulamaları daha güçlü ve etkileşimli hale gelecek ve insanlar 5G’nin daha yüksek hız ve geniş bant kapasitesiyle hareket halindeyken işlerini yapabilme fırsatına erişebilecekler.

Basit bir ifadeyle uç nokta bilişimi (Edge Computing) bilgi toplama, işleme ve analiz etme uygulamasıdır.

MOBİL UÇ NOKTA BİLİŞİMİ (MEC) VE 5G SON KULLANICI DENEYİMİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN BİRLİKTE NASIL ÇALIŞIYOR?

Andy Brady: Basitçe uç bilişim verileri oluşturulduğu yerin yakınında bilgi toplama, işleme ve analiz etme yöntemidir. Akıllı saatinizden video akışına ve drone özellikli teslimalatlara kadar her şey çevremizde ve bu uygulamalar daha yaygın hale geliyor. Bugün, verilerin yüzde onundan daha azı uç noktada oluşturuluyor ve işleniyor. Uç bilişimin benimsenmesi arttıkça, uçta yaratılan ve işlenen verilerde büyük olasılıkla önemli bir artış göreceğiz. Ofis ortamında uç noktalarda kararlar aldığınızda, bunlar gerçek zamanlıdır ve bu da kullanıcı deneyimini geliştirir. Örneğin, 5G ağına bağlı bir cihazda 3 boyutlu bir holografik şemaya bakıyorsanız, hemen etkili olacak değişiklikleri yapma olanağına sahip olabilirsiniz. Buluta gidip geri dönmek zorunda kalmanın aksine, bu kararı ağın ucunda vermek zamanlamada gerçek bir fark yaratabilir. İşin yapılma şeklini değiştiren bir çözüm önerebilidğinizde, insanlar bunun için ofise gelecekler.

OFİS BİNALARI 5G’NİN GELECEĞİNE NASIL KATILIYOR? TİCARİ GAYRİMENKUL YATIRIMCILARI NELERE DİKKAT ETMELİLER?

Rob Franch: Mülk sahipleri ve yatırımcılar, 5G’yi giderek “sahip olunsa iyi olur”dan çok “sahip olunması gereken” bir özellik olarak görüyorlar. Sonuçta, teknoloji, özellikle çalışanların işe dönmek için bir nedene ihtiyaç duyacağı Kovid-19 sonrası zamanda alanı etkili şekilde pazarlamanın bir anahtarıdır. Müşterilerimize 5G’yi etkinleştirebilmeleri için gerekli teknoloji altyapısına sahip olmalarını tavsiye ediyorduk ve yakın zamanda bir adım daha ileri giderek kiracıların da 5G için alanlarını optimize etmelerine yardımcı olduk.

Andy Brady: 2021’in ikinci yarısında piyasaya sürmekten heyecan duyduğumuz bir diğer 5G ürünü de Özel 5G. İmalat, bankacılık ve lojistik gibi sektörler, kendi özel ortamları veya ekosistemleri içinde her şeyi kapsayan yetenekler ve üst düzey güvenlik istiyorlar. Sorunlara daha hızlı yanıt vermeyi sağlayan tamamen kapalı güvenli bir ağ kurabiliriz. Daha sıkı güvenlik önlemleri uygulandığında, ağ sahipleri hangi kullanıcıların bağlandığını ve site içinde hangi verilerin bulunduğunu belirleyerek genel riski azaltabilir. Ek olarak, Özel 5G ağının cazibesinin bir kısmı, verilerinizi yerel tutması ve düşük gecikme nedeniyle gerçek zamanlı ve etkileşimli olabilmesidir.

Rob Franch: Buna ek olarak, ofis alanında yıllardır fazla çekirdek kablolamasını ve altyapıyı ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Zamanla Özel 5G kullanabilirsek, hiçbir Wi-Fi ağı veya altyapısı gerekmeyecek. Kablolama miktarını azaltarak, masalara, telefonlara ve konferans odalarına kablo döşemek zorunda kalmamak, çok daha fazla zaman ve para tasarrufu sağlar. Nihayetinde, kat planlarımızı ve esnek çalışma alanımızı tasarlama şeklimiz için birçok olasılık açıldı. Ek olarak, Özel 5G, son kullanıcı deneyimini de geliştirecektir. Çalışanlar ofise geldiklerinde otomatik olarak binanın özel ağına katılacaklar, bu da daha güvenli ve daha hızlı içerik dağıtımı sağlayacak.

5G İÇİN SIRADA NE VAR?

Andy Brady: 5G ağını tam olarak kurmanın biraz zaman alacağını biliyoruz, ancak aynı zamanda en hızlı ağın bir gecede olmayacağını da biliyoruz. 5G Ultra Geniş Bant ağımız şu anda 64 şehirde büyümekte ve kendimizi çalışmak için sağlam bir LTE (Long Term Evolution) tabanıyla güçlü bir konumda buluyoruz. 2021’in 5G’nin gerçekten harekete geçtiği bir yıl olmasını bekliyoruz. Kapsama alanı iyileşecek ve hızlar artacaktır. Strategy Analytics’e göre 5G akıllı telefon sayısının 2021’de iki katından fazla artarak 600 milyona çıkması bekleniyor ve tüm telefonların neredeyse yarısı 2022’ye kadar 5G’ye sahip olacak.

Debika Bhattacharya: 2019 5G telefonları ve yüksek hızları tanımakla ilgiliyken, 2020 tamamen teknolojiyi gerçeğe dönüştürmekle ilgiliydi. Ve 2021’de teknolojiyi telefonların çok daha ötesine uygularken, bu hız ve performansa her yerde şahit olacağız. 5G robotlar, araçlar, sağlık cihazları veya perakende ile, şüphesiz sadece çalışma şeklimizi değil, aynı zamanda çalışma, yaşama ve oyun oynama şeklimizi de değiştirecek.

5G VE UÇ BİLİŞİM İLE HAYATINIZI DEĞİŞTİREBİLMENİN 10 YOLU

Canlı akış kanalları
5G ve Mobil Uç Nokta Bilişimi (MUB) ile tüketiciler daha fazla içerik yayınladıkça gecikmeleri azaltmaya, video çözünürlüğünü arttırmaya ve izleyicilerin hareket halindeyken bile her şeyi izlemelerine yardımcı olacaktır.

İçerik oluşturma
Profesyonel kalitede video sağlamak için gelişen cep telefonlarıyla ve daha fazla içerik oluşturucusunun basitlik ve esneklik özelliklerinden dolayı bunları seçmesiyle, MUB izleyiciler için zengin bir medya deneyimi sağlarken, yükleme hızlarını ve veri akışını artırmaya yardımcı olacaktır.

Uzaktan çalışma
Mobil Uç Nokta Bilişimi (MUB) ile hem kuruluşlar hem de çalışanlar işbirliğini yeni bir düzeye taşıyabilir. Teslimat ve yolculuk paylaşımından, uçtaki varlıkların gerçek zamanlı izlenmesinin işletme maliyetlerini ve arıza sürelerini azaltabileceği sanayi sektörüne kadar MUB, üretkenlik için yeni yollar sağlayabilir.

Oyun
WIRED 2019’da dünya çapında 2,5 milyardan fazla aktif oyuncu ve e-spor uzmanı olduğunu ve çoğunluğun aktif bir mobil cihazdan oyun oynadığını bildirdi. MUB’in oyunun kurallarını değiştirmesi gereken yer burasıdır. Mobiliteyi performansla eşleştiren oyuncular, hem ev sahipliği yaparken hem de oyun oynarken yüksek kaliteyi deneyimleyebilir.

Sağlık
Sayısız bağlantılı teknoloji sayesinde, birçok şey evde doğru bir şekilde ölçülebilir ve izlenebilir. İşlemin uçta yapılmasıyla, veriler anında analiz edilebiliyor ve cihazların sağlık uzmanları tarafından otomatik olarak ayarlanabiliyor ya da uyarlanabiliyor.

Akıllı kentler
Dünyanın dört bir yanındaki kentler, sakinlerin ve ziyaretçilerin yaşam kalitesini iyileştirmek için trafik, altyapı, suç ve çevre verilerini toplayan ve izleyen milyonlarca sensörü giderek daha fazla kullanıyor. MUB ile, tüm bu bilgiler büyük bir veri merkezine değil yakındaki bir veri merkezine gönderilebiliyor ve bu da daha iyi, daha uygun maliyetli karar vermeyi sağlayabilecek neredeyse gerçek zamanlı içgörüler sağlıyor.

Akıllı evler
Bağlantılı cihazların kullanıldığı evlerde, bu cihazlardan toplanan verileri işleyen merkezi sunucular gizlilik riskini ve gecikmeyi arttırabilir. MUB, mobil veya IoT cihazlarının verileri bulut yerine ev ağının çevresinde işlemesini sağlayarak bu zorlukların üstesinden gelebilir ve bu da gecikmeyi azaltırken gizliliği ve güvenliği arttıracaktır.

Araçlar
MUB ve neredeyse gerçek zamanlı olarak veri toplayan ve paylaşan sensörlerin çoğalması ile araçlar, yakındaki başka bir aracı uyarmak, çarpışmayı önlemek için frenleri etkinleştirmek ve bir sürücünün olup olmadığını tespit etmek gibi becerilerle sürüş deneyimini ve güvenliğini iyileştirmeye yardımcı olur.

Kamu güvenliği
Uçta işlenen veriler, vücut kameralarından havadan gözetlemeye kadar raporlama ve kritik güncellemeler için gerçek zamanlı istihbaratı etkinleştirebiliyor. Bununla birlikte ilk müdahale ekiplerinin ve acil durum ekiplerinin kamu güvenliğini önemli ölçüde artırabilecek kararlı ve hızlı adımlar atma konusunda güçlendirilebilir.

Eğlence
MUB ve 5G ile oluşturulabilecek sanal etkileşim fırsatları yalnızca canlı akışı değil, aynı zamanda oyunu, müziği ve sanatçıları koltuğunuzdan erişebileceğiniz bir yere getirebilecek hologramları da içerebilir.

Yazının tamamını indirmek için: Neden_5G_herzaman_oldugundan_daha_onemli.pdf 

Cushman & Wakefield Türkiye