Gayrimenkul Sektöründe Hız ve Kolaylık : Akıllı Sözleşmeler Dönemi

Gayrimenkul Sektöründe Hız ve Kolaylık : Akıllı Sözleşmeler Dönemi

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde teknolojik olarak olgunlaşan ve kamu nezdinde de gerekli bilinirlik ve güven ortamını sağlamayı başaran blokzincir  teknolojileri, her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de etkisini hissettirmeye devam ediyor. Bu etkiyi biraz daha derinlemesine inceleyeceğimiz yazı dizimizin bu ayağında ise akıllı sözleşmeler ve gayrimenkul sektörünün arasında kurulan bağın boyutunu ve gelecekte neler beklenebileceğini detaylandıracağız. 

 

Peki, akıllı sözleşmeler nedir? 

Akıllı sözleşmeler, alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmanın şartlarının doğrudan kod satırlarına döküldüğü, kendi kendini yürüten sözleşmelerdir. Kod ve içerdiği anlaşmalar merkezi olmayan bir blokzinciri ağında bulunur. Akıllı sözleşmeler, güvenilir işlemlerin ve anlaşmaların merkezi bir otoriteye, yasal sisteme veya harici bir yaptırım mekanizmasına ihtiyaç duymadan  bağımsız ve anonim taraflar arasında gerçekleştirilmesine izin verir. İşlemleri izlenebilir, şeffaf ve geri döndürülemez hale getirirler. Akıllı sözleşmeler ilk olarak 1994 yılında ortaya çıksa da son yıllarda blokzincir teknolojisinin yükselişi ile popüler hale gelmişlerdir.  

Dolayısıyla akıllı sözleşme teknolojilerinin evrak ve prosedür gerekliliği kapsamında sıradan işlemlerin her zaman ötesinde yer alan gayrimenkul sektörü için önemli bazı etkilere sebep olduğu ifade edilebilir ve bu ilişkinin daha da entegre olması beklenmektedir.  

 

Akıllı Zincir Teknolojilerinin Gayrimenkul Sektörüne Etkisi 

Akıllı sözleşmeler, süreçleri daha basit, daha hızlı, daha güvenli ve uygun maliyetli hale getirerek emlak sektörü üzerinde büyük bir etki yaratması beklenmektedir. Akıllı sözleşmeler temelinde sıkıcı evrak süreçlerini otomatikleştiren, onayları kolaylaştıran ve işlemlerde doğruluk sağlayan güvenli bir teknoloji olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda özellikle gayrimenkul işlemleriyle ilişkili maliyetleri azaltarak daha verimli ve uygun maliyetli hale getirir; şeffaflık, daha fazla güvenlik ve tapu devirlerinde daha fazla doğruluk sağlar. Akıllı sözleşmeler ayrıca her işlemin değişmez bir kaydını yaratır ve ilgili tüm tarafların aynı bilgilere erişmesini sağlayarak olası dolandırıcılığı ortadan kaldırır.  

Akıllı sözleşmeler aynı zamanda gayrimenkul sektöründe yeni iş modellerinin oluşturulmasına ve bazı değişimlerin devreye girmesine de olanak sağlamıştır. Örneğin, alıcı ve satıcıların üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan anlaşma yapmaları artık mümkün olabilmektedir. Bu gelişme, özellikle eşler arası gayrimenkul işlemleri için yeni olanaklar yaratmış ve kira sözleşmeleri ve diğer gayrimenkul hizmetleri için yeni platformların geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Buna ek olarak, akıllı sözleşmeler taraflar arasında mülkiyetin güvenli ve şeffaf bir şekilde transferini kolaylaştırarak fiziksel belgelere veya kağıt izlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir – yani akıllı sözleşme teknolojisinin sürdürülebilir ve yeşil olduğunun da altını çizmek faydalı olacaktır.  Sonuç olarak, akıllı sözleşmeler gayrimenkul sektörünün çalışma şeklini değiştirmeye ve ilgili herkes için daha kolay ve daha verimli hale gelmesine yardımcı olmaya aday bir teknoloji önermektedir.  

 

Akıllı Zincir Teknolojileri ve Gayrimenkul: Bizi Ne Bekliyor? 

Akıllı sözleşmeler ve gayrimenkul için bir sonraki adım, tüm işlemlerin gerçekleştirilebileceği tek bir platform oluşturmak olacaktır. Bu tip bir platform daha verimli işlemler, daha hızlı işleme ve daha güvenli veri depolama gibi gelişmeleri mümkün kılacağı gibi kurumsal beninsenme oranını da arttıracaktır.  

Gelecekte, akıllı zincir teknolojilerinin de gelişmesi ile beraber, mülk değerlendirmeleri ve borç verme kararları gibi gayrimenkul işlemlerinde yapay zekanın (AI) kullanıldığını da görebiliriz. Yapay zeka destekli platformlar daha doğru değerlemeler yapılmasını sağlayacak ve veri noktalarının kontrol edilmesiyle ilgili manuel süreci azaltacaktır. Ayrıca, alıcıların bireysel ihtiyaçlarına göre en iyi mülkleri bulmalarına yardımcı olmak için yapay zeka destekli algoritmalar kullanılabilir.  

Genel olarak, akıllı sözleşmeler ve blokzincir teknolojisinin birleşimi, daha verimli ve güvenli bir işlem sistemi oluşturarak gayrimenkul sektöründe devrim yaratabilir. Yapay zeka, daha doğru veri analizi sağlayarak ve alıcıların daha bilinçli kararlar almasına yardımcı olarak bu süreci daha da geliştirilebilir.  

Yani bu teknolojilerin devreye girmesiyle, gayrimenkul alım satımı için çok daha sorunsuz ve basitleştirilmiş bir süreç bekleyebiliriz. 

Tuğra Gönden

Yönetim Kurulu Başkanı