Perakendede Chatbotlar

Perakendede Chatbotlar

Günümüzde herhangi bir ürün hakkında bilgi edinmek veya alışveriş süreçlerinde destek almak isteyen tüketicilerin çoğu; işletmelerle telefon veya e-posta yerine sosyal medya ve Whatsapp, Bip, Facebook Messenger gibi anlık mesajlaşma platformları üzerinden iletişime geçmeyi tercih ediyor.

Müşterilerin yazılı iletişim kurma ihtiyacına yanıt veren yapay zeka teknolojilerine güçlü bir alternatif oluşturan chatbot’lar ise çoğunlukla işletmeler tarafından müşterilere proaktif, hızlı ve uygun maliyetli müşteri desteği sağlamak için kullanılıyor.

Netflix, Facebook gibi teknoloji şirketlerinin yanı sıra e-ticaret, sigorta, turizm ve perakende sektörlerindeki şirketler tarafından tercih edilen chatbot’lar; özellikle tüketicilerin markalarla dilediği zaman iletişim kurmasına imkân sağlıyor.

Özellikle mobil ortamlarda ve küçük ekranlı cihazlarda oldukça sık kullanılan chatbot teknolojilerinden beklenen ilk fayda kişiselleştirilmiş cevaplar sunarak günümüz tüketicileriyle anlık iletişimsağlaması. Müşteriye özgü içerik sunarak gerçek bir kişi gibi konuşma yetisi sunan Doğal Dil İşleme (Natural Language Processing) teknolojisini kullanan ve tüketicinin markayla dilediği zaman iletişim kurmasına izin veren chatbot’lar, yeni müşteriler kazanmak ve satışlarını arttırmak isteyen markalar için oldukça güçlü bir silah.

Örneğin, alışveriş sepetine eklenen bir ürünü anında değerlendiren chatbot teknolojisi,  sepete bir pantolon eklendiğinde uygun kombin yaratan bir gömlek ya da televizyon sipariş edildiğinde HDMI kablosu önererek, ürüne uygun alternatifler sunulabilir ve satış artırıcı stratejiler kurgulayarak satış temsilcilerinin internetteki karşılığı olabilir.

Keza tüketicinin karşına adeta bir insan olduğu izlenimi yaratan chatbot’lar, beden seçenekleri hakkında bilgi vererek ya da ürünün alerjen değerlerini paylaşarak müşteri memnuniyetinin artırılmasına ve satışlarda pozitif etki yaratılmasına birebir uygun birer satış araçları olmuş durumda.

Bu teknolojiyle mağazada satış danışmanına yönlendirilebilecek tüm soruların internet üzerinden de sorulabileceğinin farkına varan markalar, chatbot yatırımlarını çok önceden başlatsa da yapay zeka teknolojilerinin her geçen gün ilerlemesi nedeniyle hiçbir şey için geç değil. Daha gerçekçi ve insansı hal alan chatbot’ların gelecekte markalar için üstünde daha fazla düşünülmesi gereken bir konu olacağı kesin. İnternet evriminde bir sonraki halka olarak görülen bu teknoloji, kısa bir süre içinde hemen herkesin bot’lar aracılığıyla iletişim kuracağı bir e-ticaret modelinin temelini oluşturacağa benziyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir